2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. 2020 YKS Sınav Tarihi Tekrar Değişti

2020 YKS Kılavuzu Yayınlandı. 2020 YKS Sınav Tarihi Tekrar Değişti

Son günlerde ülkemizde yaşanan Covid-19 salgınının iyiye doğru ivme göstermesi nedeniyle 25 – 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağı  belilenen YKS tarihi normalleşme süreci kapsamında tekrar değiştirildi.

Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekildiği duyuruldu. Öğrencilerin; YKS sınavında 9.- 10.- 11. sınıf müfredatları ile 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacakları belirtildi.

Bu karara göre;

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi : 20 Haziran 2020 (Cumartesi), 10.15, 165 dakika
YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi : 21 Haziran 2020 (Pazar), 10.15, 180 dakika
YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi : 21 Haziran 2020 (Pazar), 15.45, 120 dakika

şeklinde ÖSYM ‘nin resmi web sitesinde yayımlanan kılavuz ile duyuruldu. Yayımlanan kılavuzda ayrıca;

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı bilginiz var ve başvuru işleminizi herhangi bir başvuru merkezinden yapmanız gerekiyorsa başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak sistemde bulunan eğitim bilgilerinizi kontrol ediniz.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

SINAVDA HANGİ TESTLER YER ALACAKTIR?
TYT’de adaylara;

 • Türkçe Testi,
 • Sosyal Bilimler Testi,
 • Temel Matematik Testi ve
 • Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

TYT’de uygulanacak testler ve kapsamları, kılavuzda Tablo 1A’da gösterilmiştir.
AYT’de adaylara,

 • Türk Dili ve Edebiyatı-
 • Sosyal Bilimler-1,
 • Sosyal Bilimler-2,
 • Matematik ile
 • Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir.

AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.
YDT’de adaylara,

 • Almanca,
 • Arapça,
 • Fransızca,
 • İngilizce ve
 • Rusça dillerinde yapılacaktır.

Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır.
Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

ADAYLAR SINAVA GİRERKEN NELERİ YANINDA BULUNDURMAK ZORUNDADIR?
adaylar sınava girerken sınav giriş belgeleri, Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport (Sürücü belgesi, Meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir) bulundurmak zorundadırlar.

Adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebileceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacaktır.

Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?
Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

2020 YKS Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ

 

SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAKTIR?
2020-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

Sadece TYT’ye girecek adaylar 70,00 TL,
TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 140,00 TL,
TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 210,00 TL yatıracaklardır.

(Visited 62 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir