2020 YKS Sonuçları Açıklandı

2020 YKS Sonuçları Açıklandı

27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen YKS sınavı sonrasında öğrenciler heyecan içinde sınav sonucunun açıklanmasını beklemektedir.

ÖSYM açıkladığı Sınav takvimine göre 2020 YKS sonuçları 27 Temmuz 2020 tarihinde açıklandı.

YKS Sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinde duyuruldu.

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Sonuçları için Tıklayınız…

2020 YKS SAYISAL VERİLERİ

Sınav sonuçlarını açıklanmasının ardından 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında öğrenciler okumak istedikleri üniversite tercihlerini gerçekleştirecekler.

İnternet sitesinde yapılan sınav sonuçları öğrenciler için tebliğ sayılacak ve tekrardan adreslerine bir bildirim yapılmayacaktır.

2020 YKS sınavında Sayısal / Sözel / Eşit Ağırlık / Dil sınavlarında 170 ve üzerinde puan alan öğrenciler lisans okumak için üniversite tercihi yapabilecekler.

Ön lisans Tercihlerini yapabilmeleri için TYT’den 150 ve üzerinde puan alınması gerekmektedir.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversitelere başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması yeterli olacaktır.

2020 YKS sonuçlarına göre rehber olacak, kolaylık sağlayacak ve YÖK’den önemli bir hizmet olan tercih yapacak öğrenciler  atlas tercih robotu ile YKS taban puanları, başarı sıralaması ve en düşük ve en yüksek puanlarını öğrenmektedirler.

2020 YKS YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ…

Üniversite adaylarına tercihlerinde ön bilgilendirme olması için ÖSYM tarafından Tercih Kılavuzu yayımlandı.

ÖSYM YKS ÖN BİLGİ TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Adaylar, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir.

Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4’te verilmiştir.

Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.
Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını, 2020-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir