Adım Adım Nüfus Cüzdanı Değiştirme İşlemi

Adım Adım Nüfus Cüzdanı Değiştirme İşlemi. Eski TC Nüfus Cüzdanınızı Yeni TC Kimlik Kartı (TCKK) ile değiştirmek istiyorsunuz ama bir türlü başlayamadınız. İşte size kimlikkartim.com ekibinin bizzat yaşayarak tecrübe edindiği kimlik yenileme işlemleri ve adımları.

1-Nüfus Cüzdanı Değiştirmeye Kara Vermek: Eski TC Nüfus Cüzdanları 2020 Ocak ayına kadar geçerli. Daha önümüzde 2,5 yıl var acele etmeyelim düşüncesi içerisindeyken birden bir bahane ortaya çıkar. Çocuğun sınava girecek olması, çocuğunuz 15 yaşını doldurduğu için fotoğraflı kimlik kartı gerektiği, nüfus cüzdanınızın çok fazla yıprandığı gibi.

Yada Teknolojiye ve yeniliklere açık birisiniz yeni TCKK ‘nı merak ediyorsunuz biran evvel alıp kullanmak istiyorsunuz.Hemde kredi kartı gibi cüzdanınızda taşımanın kolaylığı ve rahatlığını hissetmek istiyorsunuz.

Sebep ne olursa olsun Eski Nüfus Cüzdanları Değişecek ise beklemenin anlamı yok alın kararınızı gidin nüfus müdürlüğüne yeni TCKK’nızı çıkartın. Öylede yaptınız diyelim sırada fotoğraf işi var.

2-Biometrik Fotoğraf Çektiriniz.TCKK çıkartmaya gitmeden önce son 6  ay içinde çekilmiş olan bir adet biometrik fotoğraf götürmeniz gerekiyor. Eğer pasaport ve yeni ehliyet için yeni çektirdiğiniz bir biometrik fotoğrafınız yoksa gidip çektirin. Aman dikkat bu durumu fırsata çevirmiş fotoğrafçılar var. Size bir tane fotoğraf gerekirken 8 tane satmasınlar. Birde fiyat sormayı ve sayı ile fiyatının pazarlığını  yapmayı unutmayın. Çektirdiğiniz fotoğraf 30 dakika gibi bir sürede size teslim edilecektir.(15 yaşından küçüklere fotoğraf zorunlu değil)

3-TCKK İçin nüfus Müdürlüğünden Kimlik Randevusu Alınız. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı çıkartmak için İl ve ilçe Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Randevusu Alınız. Randevunuzu üç şekilde alabilirsiniz.

  • İnternetten online randevu alabilirsiniz.
  • ALO 199 Nüfus Çağrı Merkezini Arayabilirsiniz
  • Nüfus Müdürlüğüne Şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

4-Başvuru Aşamasında Yapılan İşlemler: Nüfus Memuru fotoğrafınızı ve eski TC Nüfus Cüzdanınızı aldıktan sonra sisteme giriş yapar. Fotoğrafınız yapışmış olan imza formuna imzanızı alır ve taratarak sisteme yükler. Sonra avuç içi ve parmak izinizi taratarak alır. Başvuru tamamlanınca size kapalı bir zarf verir.On Beş yaş altı çocuklardan fotoğraf ve imza istenmez.

5-TCKK Ücretinin Ödenmesi: Başvuru işlemi tamamlayan nüfus memuru kişi başı 16 Tl 2017 için Yeni TCKK bedelini sizden tahsil eder.

6-TCKK teslim adresinin Kaydedilmesi. Nüfus Memuru yeni TCKK’nızın hangi adrese gelmesini istediğinizi size sorar ve sizin verdiğiniz teslim adresini kaydeder 15-20 gün sonra TCKK’nızın size PTT kargo ile gönderileceğini söyler ve işlemleriniz bitmiş olur.

7-Kimlik Kartı Başvurunuz Alınmıştır. Nüfus Müdürlüğünde Kimlik Kartı başvurunuzu nüfus memuru aldıktan sonra başvurunuzun ne aşamada olduğunu öğrenmek için http://www.randevunvi.com/ adresinden başvurunuzun ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. İlk hafta sorgulama yaptığınızda “”Başvurunuz Alınmıştır“” ibaresi bulunmaktadır.

8-Kimlik Kartı Basım Aşamasında. TCKK başvuru alındıktan sonra TCKK basım aşamasına geçmektedir. Bu aşama normal şartlarda ikinci hafta ama başvuru yoğunluğu nedeniyle bir ayı geçmektedir. Yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü-nün http://www.randevunvi.com/ adresinden başvuru takip yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

9-Kimlik Kartınız Torbaya Alındı. TCKK basımı tamamlandıktan sonra adresinize PTT kargo ile gönderilmektedir. Bu son aşamada Genel Müdürlüğün web sayfasına bakıp başvuru sorgulaması yaptığınızda “”Kimlik Kartınız Torbaya Alındı“”

10-Kimlik Kartı Kargoya Verildi. Kimlik Kartınız bu aşamada dağıtıma verilmiştir. Bundan sonra TCKK size ulaşmak üzere yola çıkmıştır. Muhtemelen size SMS yoluyla TCKK’nızın dağıtıma verildiği duyurulmuştur. TCKK PTT Kargo Takip için PTT kargo Takip Tıklayınız

11-Kimlik Kartı Adrese Teslim Edildi. Kimlik Kartınız bu aşamada başvuru sırasında vermiş olduğunuz adrese PTT Kargo kuryesi tarafından teslim edilir. Eğer evde yoksanız size bir not bırakırlar ikinci kez tekrar geleceğiz diye ve ikinci kez geldiklerinde TCKK size Teslim edilir.

12-Kimlik Kartı Nüfus Müdürlüğüne Teslim Edildi. PTT Kargo iki defa evinize geldiği halde siz adresinizde bulunmaz iseniz TCKK başvuru yaptığınız İl veya İlçe nüfus müdürlüğüne teslim edilir. Bir ay içerisinde Yeni TCKK nüfus müdürlüğünden alınabilir. Eğer bir ay geçtiği halde nüfus müdürlüğünden TCKK alınmadıysa Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne iade edilir.

13-Kimlik Kartı İmha Edildi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne iade edilen TCKK Genel Müdürlük tarafından basım yerine iade edilir. Basım Yeri tarafından alınmayan TCKK imha edilir.”

(Visited 21 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir