Boşanan Kişinin Nüfus Kayıt İşlemleri

Boşanan Kişinin Nüfus Kayıt İşlemleri. Boşanan kadın ve erkeğin nüfus kayıtları eski haline getirilmesi. Nüfus müdürlüğünde yapılan boşanma işlemleri nelerdir?

Boşanma için hangi mahkemeye müracaat edeceğim?

Aile mahkemesine, aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde açılacak dava aile mahkemesi sıfatı ile asliye hukuk mahkemesinde görülür.

Boşanma kararımı elden aldım. Nüfusa tescil ettirmek için neler yapmalıyım?

​Boşanma kararının verildiği yerdeki nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir.​

Boşandıktan sonra eşimin soyadını kullanmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

​Boşanan kadın boşandığı kocasının soyadını kullanabilmesi için bu konuda hakimden karar alması gerekir.​

Boşandıktan sonra evlenmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

​Boşanan erkek boşanma kararının kesinleşmesinden sonra hemen evlenebilir, kadın ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 132 nci maddesinde belirtilen 300 günlük bekleme süresini doldurmadan evlenemez. Ancak, kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbirleriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.​

Türk Vatandaşlığımı kaybettim ama boşanmamın Türkiye’de ki kayıtlarıma tescil edilmesini istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin, kayıp tarihinden sonraki nüfus olayları aile kütüklerine işlenmemektedir.​ Ancak, çıkma izin belgesi alarak Türk vatandaşlığını kaybetmiş ve mavi kartlılar kütüğünde kaydı varsa, boşanmasının mavi kartlılar kütüğüne tescil edilmesi mümkündür.

Türk vatandaşlığını sonradan kazanan bayan, eşinden ayrıldıktan sonra nüfus kütüklerine tescili nasıl yapılır?

​Türk vatandaşlığını sonradan kazanan kadının boşanması halinde; kayıtlı bulunduğu idari birimdeki aile kütüğüne bağımsız bir kütük sıra numarası altında, evlenmeden önceki soyadıyla tescil edilir.​

Dul olarak evlenen bayan boşandıktan sonra hangi haneye döner?

​Dul olarak evlenen kadının boşanması halinde; evlenmeden önceki kayıtlı bulunduğu haneye, evlenmeden önceki soyadıyla döner. Bekarlık soyadını taşıyabilmesi için hakimden izin alması gerekmektedir.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir