Eski Nüfus Cüzdanını Değiştirme Süresi Ne Zaman Doluyor?

Eski Nüfus Cüzdanını Değiştirme Süresi Ne Zaman Doluyor? Bilindiği gibi Yeni TCKK alamk için 3 yıl süre verildi ancak vatandaşlar için bu 3 yıllık süre yanlış anlaşıldığı tespit edildi. Üç yıl sonra yeni kimlik kartları verilmeye devam edecek.

Ancak Eski Nüfus Cüzdanınızı Yeni TCKK ile 16 TL ücretle değiştirmek için 3 yıl süreniz var. 2023 yılında süreniz doluyor. Süre uzatılır mı? Süre sonunda ne olur henüz kestirmek zor.

Şimdi gelelim bu sürece dair sorulara: Yeni Kimlik Kartı Başvuru Süresi Ne Zaman Doluyor? Eski TC Nüfus Cüzdanı yeni TC Kimlik kartıyla değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında eski nüfus cüzdanlarının değiştirme süresinin ne zaman dolacağıdır?

Yeni kimlik kartı başvuruları ne zamana kadar sürecek? Yeni Çipli kimlik değiştirme başvurusu ne zaman sona erecek?

 YENİ ÇİPLİ KİMLİKLER NASIL ÇIKARILACAK?

Nüfus cüzdanlarının yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının başvuru süreci birçok şehirde izdihama neden oldu. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle internet randevu sistemi devre dışı kalırken, öğlen saatlerinde müdürlüklerdeki sıra fişlerinin tamamı tükendi. Yetkililer, “Kimlik kartlarınını değişimi için 2023 yılına kadar vakit var. Ancak vatandaşımız neden bu kadar acele etti anlayamadık. Memurlarımız şu an başvuru hızına yetişemiyor. Şu anda internet randevu sistemi devre dışı. Zaten devrede olsa da bu yoğunlukta saat aralığına göre hareket etmemiz çok zor” diye konuştu. Eski kimliklerin çok şekilsiz ve büyük olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Eskiler cüzdana da sığmıyor. Yeni kimlikler kredi kartı gibi ve gösterişli ” dedi.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

İşte 2021 Yılı İçin Nüfus Müdürlüğüne TC Kimlik Kartı Başvurusu İçin Ödemeniz Gereken Ücret ve Harçlar.

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 30,5 TL
Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 30,5 TL
Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 30,5 TL
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 60 TL

YENİ KİMLİK İÇİN NELER GEREKİYOR?

Yeni kimlik kartı çıkartmak isteyenler başvuru için, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf gerekmekte, bunun yanında kimliğinizi beyan etmek için nüfus cüzdanı gibi bir resmi belge yeterli olacak.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir