Eski Nüfus Cüzdanını Değiştirme Süresi Ne Zaman Doluyor?

Eski Nüfus Cüzdanını Değiştirme Süresi Ne Zaman Doluyor? Bilindiği gibi Yeni TCKK almak için 3 yıl süre verildi ancak vatandaşlar için bu 3 yıllık süre yanlış anlaşıldığı tespit edildi. Üç yıl sonra yeni kimlik kartları verilmeye devam edecek.

Ancak Eski Nüfus Cüzdanınızı Yeni TCKK ile 16 TL ücretle değiştirmek için 3 yıl süreniz var. 2023 yılında süreniz doluyor. Süre uzatılır mı? Süre sonunda ne olur henüz kestirmek zor.

Şimdi gelelim bu sürece dair sorulara Yeni Kimlik Kartı Başvuru Süresi Ne Zaman Doluyor?  Eski TC Nüfus Cüzdanı yeni TC Kimlik kartıyla değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında eski nüfus cüzdanlarının değiştirme süresinin ne zaman dolacağıdır?

Yeni kimlik kartı başvuruları ne zamana kadar sürecek? Yeni Çipli kimlik değiştirme başvurusu ne zaman sona erecek?

 YENİ ÇİPLİ KİMLİKLER NASIL ÇIKARILACAK?

Nüfus cüzdanlarının yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının başvuru süreci birçok şehirde izdihama neden oldu. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle internet randevu sistemi devre dışı kalırken, öğlen saatlerinde müdürlüklerdeki sıra fişlerinin tamamı tükendi. Yetkililer, “Kimlik kartlarının değişimi için 2023 yılına kadar vakit var. Ancak vatandaşımız neden bu kadar acele etti anlayamadık. Memurlarımız şu an başvuru hızına yetişemiyor. Şu anda internet randevu sistemi devre dışı. Zaten devrede olsa da bu yoğunlukta saat aralığına göre hareket etmemiz çok zor” diye konuştu. Eski kimliklerin çok şekilsiz ve büyük olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Eskiler cüzdana da sığmıyor. Yeni kimlikler kredi kartı gibi ve gösterişli ” dedi.

Nüfus cüzdanlarının Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları ile değiştirilmesi ile ilgili zorunlu bir tarih var mı?
Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni kimliklerin başvurularının başlamasıyla yeni kimlik ücretleri de belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen 2021 yılında uygulanacak kimlik kartı satış bedelleri; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 30,00 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 60,00 TL’dir.

YENİ KİMLİK İÇİN NELER GEREKİYOR?

Yeni kimlik kartı çıkartmak isteyenler başvuru için, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf gerekmekte, bunun yanında Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belgeler, geçici kimlik belgesi gibi kimliği gösterir geçerli bir belge yeterli olacak.

(Visited 59 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir