Eskişehir Nitelikli Liselerin Listesi, e Okul Eskişehir Lise Eğitim ve Kayıt Bölgeleri

Eskişehir Nitelikli Liselerin listesi, e Okul Eskişehir Lise Eğitim ve Kayıt Bölgeleri . LGS ile öğrenci alan liseler dışındaki tüm lise ve meslek liseleri Eskişehir Lise Eğitim Bölgeleri ve Eskişehir Lise Kayıt Bölgeleri içinde adrese en yakın okula yerleştirme yapılacak.

TEOG sisteminin kaldırılmasından sonra yerine gelen sistemle nitelikli okullar belirlenmeye başladı. Eskişehir ‘de 600-700 civarı olması beklenen nitelikli liseler kesin olmayan listeleri paylaşılıyor.

Eskişehir Nitelikli Liseleri Hangileri, Eskişehir Lise Eğitim ve Kayıt Bölgesi Sorgulama. Eskişehir ve Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıcçık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı ilçelerinde LGS ile öğrenci alacak liseleri ve Sınavsız öğrenci alacak liselerin eğitim ve kayıt bölgelerini https://eokulyd.meb.gov.tr/ adresini tıklayarak öğrenebilirsiniz. e-Okul Eskişehir LGS ile Öğrenci Alan Nitelikli lise sorgulama, e okul Eskişehir Sınavsız öğrenci alacak Liselerin Eğitim ve Kayıt Bölgeleri

E-OKUL LİSE SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ESKİŞEHİR’DE LGS SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALAN NİTELİKLİ LİSELER İLE SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALACAK LİSELERİN EĞİTİM VE KAYIT BÖLGELERİ:

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kaldırıldı. MEB tarafından Yeni liselere geçiş sistemi tamamlandı. nitelikli liseler ve Eğitim Kayıt Bölgeleri  merakla beklenmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli liselerin listesi resmi olarak açıklanmazken, geçen yılki TEOG yerleştirme sonuçlarına göre Eskişehir Nitelikli liseleri aşağı yukarı belli.

TEOG’un yerine açıklanan yeni liseye geçiş sistemi ile birlikte nitelikli liselere yerleşmek isteyen öğrenciler sınava girecekler. Sınava girmek istemeyen öğrenciler ise ikametgahına göre tercihte bulunacağı 5 liseden birisine yerleştirilecek. Her ilden belirlenen ön plandaki liseler nitelikli lise olarak açıklanacak ve sınavla öğrenciler açıklanan nitelikli okullara yerleşmeye çalışacaklar.

Yerel yerleştirme tercih ekranında okulları  Eğitim ve Kayıt Bölgeleri e-Okul Sistemi üzerinden Tercih Sırsında açıklanacaktır. e-Okul Lise kayıt alanı ve Lise komşu kayıt alanı sorgulama ve 

e-OKUL EĞİTİM BÖLGELERİNİ ÖĞRENMEK VE TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Eskişehir Lise Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Nitelikli Liseler

İlçe Okulun Adı Derslik Sayısı Kontenjan
Beylikova Beylikova Fen Lisesi 3 90
Odunpazarı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3 90
Odunpazarı Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lis 1 30
Odunpazarı Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2 60
Odunpazarı Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi 4 120
Odunpazarı Eskişehir Fatih Fen Lisesi 4 120
Odunpazarı Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi 3 90
Sivrihisar Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi 3 90
Tepebaşı Cevat Ülger Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi 3 90
Tepebaşı Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 4 120
Tepebaşı Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4 120
Tepebaşı Şehit Murat Tuzsuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2 60
Tepebaşı Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi 4 120
Tepebaşı Eskişehir Anadolu Lisesi 5 150
Tepebaşı Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi 4 120

Eviniz nitelikli Lisesi´nin yanında olsada, bu liseye giremezsiniz. Nitelikli Liselere girmenin şartı sınavda başarılı olmaktır.” Bu tarz sınavla girilecek okulların sayısının Türkiye genelinde 600 olup, bunun dışındaki okullara adrese dayalı sistemle girilecek. Bu 600 lisenin isminin Mayıs ayında açıklanacak. Sınavla Öğrenci Alan Liseler için Haziran´ın ilk haftasında sınava girecek. Öğrenciler  O sınava girmeden önce hangi okullar için sınava gireceğini düşünecek, ona göre ailesiyle birlikte tercihte bulunacak. O okullardan 5 tanesini tercih edecek, bu okullardan birini kazanacak. Ola ki kazanamazsa, o zaman da adrese dayalı sisteme bağlı olarak kendi evine en yakın 5 okuldan birisini tercih etmesini isteyeceğiz. Dolayısıyla sınava girenler için 10 okul tercihi olacak .

Eskişehir ‘de Sınavla Öğrenci Alan Liseler

Milli Eğitim Bakanlığı Eskişehir ‘de Sınavla öğrenci alacak liselerin isimlerini 2018 yılı

(Visited 3.431 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir