Fotokopi Yeni Kimliğin Çipini Bozar mı?

Fotokopi Yeni Kimliğin Çipini Bozar mı?

Değerli ziyaretçilerimiz bugün makalem’de sizlerle ilginç bir konuyu paylaşacağım. Fotokopi çekmek yeni kimlik kartlarında var olan çipi bozar mı diye sitemize gelen bir soruyu sizler için araştırdım. konuyla ilgili ilginç detaylara rastladım işte sonuç

Bilindiği üzere bankacılıktan devlet dairelerine birçok işlem için nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir.Sürekli fotokopi çekilirse yeni kimlik kartında mevcut olan çip bozulur mu?

Yeni Çipli kimlik kartları  , içerisinde kimlik bilgileri saklanan, özel şifreleme tekniği ile kopyalanmaya veya içeriğinin  başka cihazlarda okunmasına izin vermeyen yüksek güvenlikli çip içeren özel kartlardır.Bu kartlar kios denilen özel bilgisayarlar ile nüfus müdürlüklerinde bilgi dentimi ve kontrolü yapılabilmektedir.

Bu çipli kimlik kartı ile eski nüfus cüzdanımızda yer alan bilgiler ve daha fazlası bu çip  içerisinde güvenle muhafaza edilmektedir.  Türkiye’de çipli  kimlik kart uygulamasına geçmelerinin en büyük nedeni güvenlik avantajıdır.

Kimlik Kartı içindeki bilginin gizliliği, kartın kopyalanmasına duyulan hassasiyet nedeniyle kimlik kartları üzerindeki çipler şifreli olarak üretilirler ve kart içindeki bilgilere müdahale ancak doğru şifrenin bilinmesi durumunda gerçekleşebilir. Bu nedenle kartlar fotokopi çekerken zarar görmez. Ancak pin veya şifre bloke olursa bilgiler okunmaz ki bununda fotokopiyle bir ilgisi yoktur.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir