Geçici Kimlik Belgesi İle Yurt Dışına Çıkılabilir mi?

Geçici Kimlik Belgesi İle Yurt Dışına Çıkılabilir mi?

Yeni T.C. Kimlik kartı için müracaat ettiniz, 15 günde gelmesi gereken kimlik kartınız, yoğun ilgiden dolayı basımı gecikti. Yurt dışına çıkmanız gerekmekte. Peki bu durumda ne yapmanız gerekmekte? Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi ile yurt dışına çıkabilir misiniz?

Kimliksiz güvenlik kontrollerinden uçağa geçiş yapamayacağınızdan, kimlik yerine geçen herhangi bir evrağı kullanabilirsiniz.

Kimlik yerine geçen belgeler;

  • Sürücü Belgesi (kimlik numarası işlenmiş)
  • Evlilik Cüzdanı
  • Nüfus kayıt örneği (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)
  • Bebekler için, doğumdan bir ay sonrasına kadar geçerli olan doğum belgesi (ebeveyn kimliği ile beraber)
  • Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)

İç Hatlarda Nüfus Cüzdanını Unutanlara Geçici Kimlik Belgesi
2016 YILI  Şubat ayında yürürlüğe giren ve sadece iç hatlarda seyahat sırasında nüfus cüzdanlarını unutan yolcuları kapsayan “Geçici Kimlik Belgesi” uygulaması sürüyor.

İç Hatlarda Nüfus Cüzdanını Unutanlara Geçici Kimlik Belgesi
Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yürürlüğe giren ve sadece iç hatlarda seyahat sırasında nüfus cüzdanlarını unutan yolcuları kapsayan “Geçici Kimlik Belgesi” uygulaması sürüyor. Uygulamayı geniş kitlelere tekrar duyurmak amacıyla Atatürk Havalimanı’ndan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın bir basın toplantısı yaptı. Ahmet Aydın yaptığı açıklamada amaçlarının yolcuların rahat uçabilmesi için her türlü kolaylığı sağlamak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Atatürk Havalimanı’nda yolcularımızın daha rahat uçabilmesi için her türlü kolaylığı sağlama noktasında gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu kapsamda biz bu değerlendirmeyi geçtiğimiz Şubat ayında yine vatandaşlarımıza yönelik iç hat uçuşlarında, eğer vatandaşlarımız yanlarında kimliğini getirmemişse, kimliğini kaybetmişse biz o vatandaşımızın uçması için kolaylık sağladık. Bununla ilgili bir genelge yayınladık. Özellikle vatandaş TC kimlik numarasını biliyorsa hiçbir sıkıntı yok. Biz buradan Atatürk Havalimanı İç Hatlar Emniyet Büro Amirliğine yetki verdik. Büro Amirimiz bize sormadan vatandaşlarımızın beyanları çerçevesinde bir geçici kimlik düzeliyor. Bu kimlik ile vatandaş gideceği havalimanına kadar uçabiliyor. Gittikten sonra da artık o kimlik geçerli olmuyor. Fakat buradaki incelik, yarım saat kalaya kadar geçerli. Eğer uçuşa yarım saatten az bir zaman kaldıysa kimlik düzenleyemiyor. Çünkü yer hizmetlerine ulaşması sıkıntı oluyor. Eğer uçuşuna yarım saatten fazla varsa vatandaş geliyor ‘Kimliğimi kaybettim. Ben uçmak istiyorum’ diyor ve biz vatandaşımıza geçici kimlik düzenliyoruz. Vatandaşlarımızın kimlik beyanlarını araştırıyoruz. Beyan doğru değilse yanlış beyanda bulunduysa resmi kurumları yanılttıysa vatandaş hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Doğru beyanı bize söylüyor, emniyetin kendi sisteminden kimlik bilgileri doğruysa geçici kimliği düzenliyoruz. ”

KIBRIS VE HOPA MÜSTESNA.

Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne nüfus cüzdanı ile gidilebildiği halde yurt dışı sayıldığından kimlik unutulması halinde geçici kimlik belgesi verilmesinin mümkün olmadığını belirterek, Hopa için şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Hopa’ya giden yolcular, Gürcistan’ın Batum kentine giden uçağa biniyorlar. Bu yolcuların çıkışları dış hatlardan olduğu için geçici kimlik belgesi verilmesi maalesef olmuyor. Ancak buna da bir çözüm bulacağız.”- İstanbul / Bakirköy

(Visited 8.129 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir