Kimlik Bildirim Sistemi /2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemi

Kimlik Bildirim Sistemi /2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemi

Kimlik Bildirim Sistemi Nedir ?

Kimlikbildir, 1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre otel, motel, yurt, pansiyon, misafirhane vb geçici ikamet yerlerinde konaklayanların, kimlik bilgilerinin alınması, emniyete anlık ve toplu olarak gönderimi, saklanması ve gerektiğinde geriye dönük olarak raporlanması için hazırlanmış bir programdır.

1. Amacı

Bu dokümanın amacı Kimlik Bildirim Sistemi (KBS) kullanıcılarının iki faktörlü doğrulama sistemi ile nasıl giriş ve kayıt işlemlerini yapacağını göstermektir. İki faktörlü doğrulamada kullanıcılar telefonlarına indirdikleri EGMSEC isimli yazılım aracılığıyla tek kullanımlık parola üreteceklerdir. Sisteme giriş yaparken kullanılan kullanıcı adı ve parola haricinde bahse konu uygulama üzerinden üretilen tek kullanımlık parola da girilerek parola çaldırma gibi durumlarda oluşan zafiyetlerin
önüne geçilecektir.
Kullanıcılar EGMSEC isimli uygulamayı Apple App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebileceklerdir. Uygulamanın nasıl kullanıldığı ilerleyen sayfalarda ekran görüntüleri ile gösterilmiştir.

Kimlik Bildirim Sistemi Giriş İçin Tıklayınız

2. Kayıtlı Kullanıcı Girişi

İnternet tarayıcısından https://kbs.egm.gov.tr adresine girilir. Karşınıza gelen sayfada kullanıcı bilgileri girilerek Giriş butonuna tıklanır.
Kullanıcı hesabına tanımlı EGMSEC telefon uygulaması mevcut ise tek kullanımlık parola girme ekranı gelir. Bu aşamada kullanıcı cep telefonundan EGMSEC uygulamasını açarak, uygulama üzerinde elde ettiği tek kullanımlık parolayı tarayıcı üzerinde açık olan ikincil parola kısmına girer ve sisteme giriş yapar.
Eğer kullanıcı hesabına tanımlı EGMSEC mobil uygulaması mevcut değilse karşısına kayıt yenileme ekranı gelecektir. Bu adımlar dokümanın bir sonraki bölümünde (Madde 3/b. Kayıt Aşaması) mevcuttur.

3. Kayıt Güncelleme
a. İlk Aşama

Kullanıcı sisteme kayıtlı değil ise veya telefonunu kaybetmiş, değiştirmiş veya
uygulamayı tekrar kurmuş ise giriş ekranında bulunan “Yeni Kayıt/Kayıt Yenileme”
butonuna tıklayarak ilgili sayfaya yönlendirilir.
Bu aşamada kullanıcı kendi Kullanıcı Adı, T.C. Kimlik No ve Şifre bilgilerini
doğru bir şekilde doldurduktan sonra Giriş butonuna tıklanır.

b. Kayıt Aşaması

Bu aşamada kullanıcı bilgileri doğru girildi ise kullanıcı hesabı ile EGMSEC
telefon uygulamasının eşleştirilmesi için gerekli ekran gelir.
Burada ek doğrulama için kullanıcı Ad, Soyad ve TC Kimlik No bilgileri girilir. Ek olarak EGM SEC telefon uygulamasının eşleşmesinin tamamlanması için telefon uygulaması açılarak barkod okutulmalı ve sonrasında çıkan tek kullanımlık parola ekrana yazılmalıdır. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra Kayıt Ol butonuna tıklanarak sisteme kayıt işlemi tamamlanır. EGMSEC telefon uygulamasının açıklanan adımlarına ait ekran görüntüleri aşağıda görülmektedir.
Burada kullanıcı kaydını tamamladıktan sonra uyarı bölümünde yer alan linke
tıklayarak normal giriş ekranına geçiş yapar ve sisteme giriş yapılabilir.

4. Ana Ekran

Bu ekranda kullanıcının erişim izni olan uygulamalar sırası ile çıkmaktadır. Kullanıcı giriş yapmak istediği uygulamaya tıklayarak giriş yapar. Karşısına giriş yapılmış uygulamanın ekranı gelir. Çıkış yapmak için sağ üstte bulunan kırmızı çerçeve içine alınmış olarak görülen kapı işaretine uygulama içerisinde gezinirken de tıklayabilir. Böylelikle sistemden çıkış yapmış olur.

ŞİFRE ALMAK İÇİN MÜRACAAT EDECEK ŞAHIS VEYA TÜZEL KİŞİLERDEN İSTENİLEN BELGELER

Tüzel Kişiler İçin
A- İŞLETMECİNİN KENDİSİ VEYA ORTAKLARDAN BİRİSİNİN ŞİFRE ALMAK İÇİN BAŞVURMASI HALİNDE

• FORM–1 İNTERNET BAŞVURU çıktısı,
• VERGİ LEVHASI,
• TİCARET SİCİL GAZETESİ ONAYI

B- İŞLETMECİNİN ÇALIŞANLARDAN(Mesul Müdür, Personel Müdürü, Şef vs.) BİRİSİNİ GÖREVLENDİRMESİ HALİNDE

• FORM–1 İNTERNET BAŞVURU çıktısı,
• DİLEKÇE (Şirkette çalışan yetkili elemanlarından birini görevlendirdiğine dair) Açıklama: Dilekçe işyerinin bağlı olduğu Polis Merkezi Amirliğine hitaben yazılacaktır. Örnek Dilekçe
• İMZA SİRKÜLERİ
• TİCARET SİCİL GAZETESİ ONAYI
• VERGİ LEVHASI

Şahıs Firmaları İçin
A- İŞLETMECİNİN KENDİSİ ŞİFRE ALMAK İÇİN BAŞVURMASI HALİNDE

• FORM–1 İNTERNET BAŞVURU çıktısı,
• VERGİ LEVHASI

B- İŞLETMECİNİN ÇALIŞANLARDAN(Mesul Müdür, Personel Müdürü, Şef vs.) BİRİNİ GÖREVLENDİRMESİ HALİNDE

• FORM–1 İNTERNET BAŞVURU çıktısı,
• DİLEKÇE (Şirkette çalışan yetkili elemanlarından birini görevlendirdiğine dair) Açıklama: Dilekçe işyerinin bağlı olduğu Polis Merkezi Amirliğine hitaben yazılmalı Örnek Dilekçe
• İMZA SİRKÜSÜ
• VERGİ LEVHASI

(Visited 304 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir