Kimlik Kartı Taşımamanın Cezası Var mı?

Kimlik Kartı Taşımamanın Cezası Var mı? TC.Kimlik Kartı yanında olmayan kişiye ceza kesilir mi? TCKK Bulundurmama cezası ne kadar? TC nüfus Cüzdanı taşımama cezası var mı?

Sitemizin kıymetli ziyaretçileri;

Bu makalemde sizlere kimlik kartı bulundurmanın zorunlu olup olmadığını eğer kimlik kartı bulundurmak zorunlu ise bulundurmayanlara ne gibi ceza uygulanır? bunu işleyeceğim.

TC Kimlik Kartı Nedir? Nüfus cüzdanı yani TC Kimlik Kartı Kişinin Türk vatandaşı olduğunu ve aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmî belge olarak tanımlanmaktadır.

TC Kimlik kartı ilçe nüfus müdürlükleri tarafından verilen ve özel güvenlik önlemleriyle üretilmiş yüksek güvenlikli çipli bir karttır. Yurtdışında konsolosluklardan veya büyükelçiliklerden alınabilir.

Kimlik taşımama cezası uzun bir süredir gündemde yoktu ancak ülkemizde yaşanan darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL kapsamında Kimlik Kartı taşımama cezası gündeme geldi.

Şimdi de yaşanan pandemi nedeniyle kısıtlamalar karşısında kimlik tespiti ve kişilerin tanınması çok önemli hale gelmiştir.

Merkezi hükümet tarafından alınan önlemlere uymayan vatandaşlara para cezasının yanı sıra hapis cezası da verilebilmektedir.

Vatandaşların Kimlik Kartsız dolaşmaması ve yapılan arama tarama ve incelemelerde kimlik kartı olmadığı için tanımlanamayan kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılabilecektir.

Kabahatler Kanunu’na göre yasak kararı alındı ise aykırı hareket eden kişilere verilecek idari para cezaları şöyle:

  • Kimlik bulundurmama: 219 TL
  • Kimliği bildirmeme: 105 TL
  • Üstünü, aracını veya evini aratmamak: 219 TL
  • Söz, yazı, resmi, film, plak, ses ve görüntü bantları
    ve sesle yapılan her türlü yayım: 219 -6 bin 732 TL
  • Her çeşit sahne oyunları ve gösterilen  filmler: 219-6 bin 732 TL
  • Ruhsatlı da olsa her nevi silah ve mermilerin taşınması veya nakli: 105 TL
  • Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri: 219-6 bin 732

Ayrıca OHAL Kanunu’nda cezai hükümleri düzenleyen 25. maddenin (b) fıkrası şöyle: “Bölge valisi veya il valisi tarafından, bu kanun veya diğer kanunlarla verilen yetkilere dayanılarak alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler veya kimliklerine dair kasten veya gerçeğe aykırı bilgi verenler veya bilgi vermekten çekinenler, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar.’’

Şeklinde bir hüküm bulunduğu da göz önünde bulundurulursa  vatandaşların kimliksiz dolaşmamaları yönünde bir uyarı yapıldı ise kimliksiz dolaşan vatandaşlara ceza uygulanabilecektir.

(Visited 2.263 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir