Kimlik Kartım Engelli Kartım Yerine Geçer mi ?

Kimlik Kartım Engelli Kartım Yerine Geçer mi ?

Yeni çipli kimlik kartları ehliyet, pasaport ve banka kartı görevi görebilecek. Ayrıca stadyumlara girerken bilet yerine kullanılabilecek, ulaşım sisteminde akbil yerine geçecek. Bankamatikten para bile çekilebilecek. Sağlık hizmeti de bu kartla alınabilecek. Bu kadar yerde kullanılabilen T.C. kimlik kartınız engelli kartı yerine de kullanılabilecektir.

Ancak Henüz TCKK çip özelliği devreye girmediği için normal kimlik belgesi dışında kullanılmamaktadır. Şimdilik Kimlik kartı; kimlik doğrulama, seyahat belgesi ve elektronik imza amacıyla kullanılmaktadır..

T.C. Kimlik kartında yer alan çiplere girilen veriler ile her türlü sağlık bilgilerine kolaylıkla erişilebilecektir. Böylelikle engelli raporunuzun yer aldığı bilgiler ve dolayısıyla engelli kart bilgilerinizde yer alacaktır.

Kimlik kartı

Günümüz ihtiyaçlarına bir yanıt olarak ortaya çıkan T.C. Kimlik Kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik bilgilerinin kart üzerindeki yongalarda (çiplerde) güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra da yetkisiz kimseler tarafından kartın yeniden üretilmesini ya da kart içindeki bilgilerin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Kart sahibine ait bilgilerin kartta elektronik tutulması ile, elektronik ortamda sunulan hizmetlere güvenli bir şekilde erişim kolaylaşacaktır. Böylece vatandaş, elektronik ortamda sunulan hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanabilecektir.

Seyahat Belgesi Olarak Kullanımı

Kartın ön ve arka yüzünde yer alan ilgili alanlardaki veriler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO International Civil Aviation Organization) ICAO 9303-3 standardına uygundur. Kartın arka yüzündeki MZR (Makine Okunabilir Alanı) ve üzerindeki temassız yonga içeriği sayesinde kart seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir. Kart sahibi tarafından vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde T.C. Kimlik Kartı pasaport yerine geçerli olacak ve seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir