Özürlü Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Özürlü Kimlik Kartı Nereden Alınır? Özürlü Kimlik kartı Nasıl Alınır? Özürlü Kimlik Kartı Başvurusu. Yeni Kimlik Kartında Özürlü Olduğu Yazılır mı? Özürlüler Yeni TC Kimlik Kartı Başvurusu için nasıl randevu alır?

Özürlü Kimlik Kartı Nedir?

Özürlü kimliği 19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere verilen kimlik kartıdır.

Özürlü Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığı ile düzenlenmektedir.

Özürlü Kimlik Kartı E-Devlet Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız

Özürlü  Kimlik Kartı Kimlere Verilmektedir?

Özürlü/EngelliKimlik Kartı: %40 ve üzeri engelli olan engelini sağlık raporu ile ispatlayan tüm Türk Vatandaşları bu karta sahip olabilir.

Özürlü/Engelli Kimlik Kartı Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • %40 ve üzeri engelli olduğunuzu gösterir sağlık raporunun aslı veya aslı gibidir fotokopisi
  • 1 Adet Resim
  • Kimlik ve Kimlik Fotokopisi
  • Başvuru Formu (Başvuru süresince tarafınıza verilecek)
  • Engelli Durum Formu (Başvuru sürecinde tarafınıza verilecek)

Engel Oranında Değişiklik, Soyadı Değişikliği, Kimliğin Kaybolması Veya Deforme Olması Durumunda Nereye Müracaat Edilir?

Engelli kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yeniden düzenlenir.

Özürlü Vatandaşlar Yeni T.C. Kimlik Kartını Nasıl Alacak?

Yeni Kimlik kartları özürlü kartı yerine geçmez.

Özürlü Vatandaşlar Yeni çipli kimlik kartı başvurusunu nasıl yapacak? Engelliler özürlü vatandaşlar nasıl kimlik kartı çıkartacak? Engelliler için tc kimlik kartı başvurusu nasıl yapılacak?

İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkânı bulunmayan engelli vatandaşların başvuruları kendi adreslerinde alınacaktır. Bunun için engelli vatandaşlar yahut yakınları tarafından ALO 199 numaralı çağrı merkezimizi aranarak yeni kimlik kartı başvuru randevusu alabilir.

Engelli vatandaşların başvurusu üzerine kendilerine bildirilen zaman dilimi içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlileri adreslerine gelerek kimlik kartı başvurularını alacaktır. Fotoğraf çektirme imkânı olmayan engelli vatandaşların fotoğrafları, başvuru için gelen görevlimiz tarafından çekilecektir.

Başvuru işlemi tamamlanan kimlik kartları ,hazırlandığında başvuru esnasında vermiş oldukları adreslerine PTT kargo ile teslim edilecektir.

Yeni T.C. Kimlik Kartı Randevu İçin Tıklayınız

(Visited 22 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir