TC. Kimlik No Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

TC. Kimlik No Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yara? Türkiye Cumhuriyeti Kimlik No Nedir? TC Kimlik No nereden ve nasıl alınır? TC Kimlik No nerelerde kullanılır?

Makalemde bugün sizlere TC Kimlik No konusunu işlemeye karar verdim. TC Kimlik no ilk defa 28 Ekim 2000’de her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına tek bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilerek uygulamaya başlanmıştır. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce MERNİS Projesi çerçevesinde, tüm vatandaşlarımızın nüfus kayıtları bilgisayar ortamına aktarılmış ve her vatandaşımıza birer “Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası” verilmiştir.

2000 yılından önce doğmuş olan tüm vatandaşlarımıza Yeni TC Kimlik No’ları verilirken 2000 yılından sonra doğan her Türk vatandaşı bebeğe doğum kaydından itibaren TC Kimlik no verilmeye başlanmıştır.

TC Kimlik Numarası Nedir?

TC Kimlik numarası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus kayıtları arasında bağ kurmak, kişilerin kaydına ulaşmak ve kamu kuruluşlarında tutulan kayıtlar arasında ilişki sağlamak amacını taşıyan bir numara sistemidir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kişiye bir defa verilir ve değiştirilemez.

Yabancılara TC Kimlik No verilir mi?

Türkiye’de kaydı tutulan yabancılara da Bakanlığın tespit edeceği esaslar içerisinde bir kimlik numarası verilir.

TC Kimlik Kartı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

(1) Kişiler adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilir.

(2) Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınır.

(3) Kimlik numarasının uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar ile tereddüt edilen hususlarda Genel Müdürlüğün görüşü alınır.

Kimlik kartı numarası uygulaması başlayalı yaklaşık 17 yıl olmuş bugün hemen hemen her türlü resmi işlemde TC kimlik No kullanılmaktadır. TC kimlik no uygulamasında tek handikap TC Kimlik no bilgilerinin güvenliğidir. TC kimlik no çok kolay bir şekilde öğrenilebilinmektedir. Sahtekarlar TC Kimlik no üzerinden zaman zaman dolandırıcılık yapmaktadırlar.

(Visited 214 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir