Yeni Kimlik Başvurusu İçin Randevu Alma ve Gerekli Belgeler

Yeni kimlik almak için gerekli belgelerde değişiklik var mı? Kan Grubu raporu isteniyor mu? Eski nüfus cüzdanlarını yeni TC kimlik kartı ile değiştirmek isteyen vatandaşlarımız hangi belgeleri hazırlayacağını araştırmak için genellikle internet web sayfalarını ziyaret etmektedirler.

Zaman zaman asılsız haberler özellikle sosyal medya üzerinden yayılmaktadır. Bu asılsız haberlerin en çok öne çıkanlarından bir tanesi de yeni Kimlik Kartı çıkartmak için gerekli belgelerde değişiklik yapıldığı yönündedir.

Kan grubu raporu istenmekteyken şuan kan grubu raporu istenmediğine yönelik yayılan haber ise eski bir haber olup önemini yitirmiştir.

Bakanlık daha önce kan grubu kağıdı istediğini duyurdu ancak yılbaşında yürürlüğe giren uygulama ile bu belge aranmadı dolayısıyla yeni bir uygulama yok.

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Randevu Alma ve Gerekli Belgeler. Yeni çipli kimlik kartını almak için nasıl başvuru yapacaksınız? Eski Nüfus Cüzdanının Değiştirme Başvurusu. Kimlik Yenileme Başvurusu. Yeni Kimlik Kartı Çıkartma Başvurusu.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi ekrana getirilecektir. İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ve bir adet fotoğraf istenecektir.

NÜFUS RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Kimlik başvurusu için gerekli belgeler :

  • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belgeler, geçici kimlik belgesi gibi kimliği gösterir geçerli bir belge
  • son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

Kişi tarafından en son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf başvuru sırasında nüfus memuruna teslim edilecektir. On beş yaşını tamamlamış olanlar şahsen başvuracaktır. Biyometrik veri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ, hem de sol el için alınacaktır. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda nedeni sisteme kaydedilecektir. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacaktır. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş gurubundaki çocukların fotoğrafı alınacaktır. Başvuran kişinin başvuru nedeni, iletişim ve teslim adres bilgileri alınacaktır. Teslim adresi olarak kişinin yerleşim yeri bilgisi ekrana getirilecek, kişi kartın farklı bir adrese teslim edilmesini istiyorsa teslim yeri değiştirilebilecektir. Kişinin kartını posta ile teslim alamaması durumunda teslim edilecek İlçe Nüfus Müdürlüğünü belirleyecektir. Başvuru sahibi ayrıca kimlik kartını kendisi dışında teslim alabilecek kişiyi de yazılı muvafakatı ile belirleyebilecektir. Başvuru alma sırasında kişiye kimlik doğrulama amacıyla PIN ve PIN bloke edildiğinde blokeyi kaldıracak PUK bilgilerini içeren PIN zarfı teslim edilecektir. Başvuru sahibine başvuru sırasında verdiği bilgiler vatandaş bilgilendirme ekranında gösterilecektir. Kimlik bilgilerinde bir yanlışlık olmaması halinde başvuru alma işlemi tamamlanacak ve Başvuru Belgesinin dökümü iki kopya alınarak, bir kopyası başvuran kişiye verilecektir.

AİLE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bireysel başvuru yanında aile olarak gelen vatandaşlara başvuru alma işlemi yapılabilecektir. Aile Başvurusu seçeneği seçildiğinde başvuran kişinin eş ve çocukları listelenecek, başvuran kişi ile aynı iletişim ve yerleşim yeri bilgileri ekranda gösterilecek ve seçilen kişi bilgileri sorgulanacaktır. Böylece aile fertlerinin başvurularının daha hızlı bir şekilde alınması sağlanacaktır.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir