Yeni Kimlik Çıkarma, Çipli Kimlik Kartı Başvurusu

Yeni Kimlik Çıkarma, Çipli Kimlik Kartı Başvurusu

Yeni kimlik çıkarma ne anlama geliyor? Yeni doğan bebeğin kimlik kartını çıkarmak mı? eski nüfus cüzdanını yeni TC Kimlik Kartıyla değiştirmek mi? Kimlik bilgileriniz evlenme, boşanma veya mahkeme kararıyla değiştiği için mi yeni kimlik kartı çıkartıyorsunuz. Tüm bu ve benzer gerekçeler ile yeni kimlik kartı çıkartıyorsanız Çipli kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kimlik Kartı Başvurusu nereye yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

KİMLİK KARTI BAŞVURU RANDEVUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Kimlik kartı randevusu nasıl alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezinden ya da https://randevu.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki T.C. Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.

Kimlik kartı başvurusu için neler gereklidir?
Kimlik kartı başvurusu nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Yeni doğan çocuğuma nasıl kimlik kartı alabilirim?
Doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve kimlik kartı başvuru esnasında beyan edilen adrese gönderilir. İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi hâlinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soybağı bulunması şartı aranmaz.

Yurt içinde gerçekleşen doğumlarda 30 gün, yurt dışı doğumlarda ise Başkonsolosluklara 60 gün içinde bildirim yapılması gerekmekte olup bu süre içinde yapılmayan bildirimlerde cezai yaptırım uygulanır.

Kimlik Kartı Çıkarmak için ilk yapmanız gereken şey doğumun gerçekleştiği hastane tarafından, yasal işlemlerde kullanmak üzere 3-4 nüsha Doğum Belgesi temin etmek olacaktır.

Yeni doğan bebeğimize kimlik çıkarmak için gerekli belgeler ;

  • Anne ve Baba Nüfus cüzdanı,
  • Doğum Belgesi

Bu belgeleri hazırlayarak bulunduğunuz yerde size yakın olan Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz..

(Visited 48 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir