Yeni Kimlik Kartlarında Nüfus Cüzdanı Seri No Yok mu?

Yeni Kimlik Kartlarında Nüfus Cüzdanı Seri No Yok mu ? Yeni TC Kimlik Kartı Seri No nerede yazıyor? Kimlik kartı seri no hangisi, Yeni Kimliklerde Seri No Nerede yazıyor. TCKK Seri No

Nüfus Cüzdanı Seri No Nedir? Seri No Ne İşe Yarar? Yeni Kimlikte Nerede Yazar?

Eski Nüfus Cüzdanlarının ön yüzünde harf ve sayılardan oluşan Nüfus Cüzdanı Seri No bir çok resmi işlemde ve internet işlemlerinde sorulmaktaydı. Pekii Yeni çipli kimlik kartlarında nüfus cüzdanı seri numarası ve sıra numarası nerede yazar, TC Kimlik Kartı Seri No nasıl öğrenilir, Kimlik Kartı Seri No hangisidir,Kimlik Kartı Seri No öğrenme,Kimlik Kartı Seri No sorgulama, Kimlik Kartı Seri No nasıl bulunur?

Nüfus cüzdanı sıra numarası ve seri no nerede yazar, nasıl bulunur?

Eski kimliklerde sıra numarası ve seri no resmin hemen altında yer almaktadır. Sıra numarası “Y07” gibi bir harf ve iki rakam ve seri no ise 6 haneli bir rakamdır.  Eski nüfus cüzdanlarında yer alan nüfus cüzdanı seri numarası; bir harf ve iki rakamdan, sıra numarası da; altı basamaklı rakamlardan oluşan kimliğin numarasıdır. Nüfus Cüzdanı Seri numarası erkeklerde tek sayı, kızlarda ise çift sayıdan oluşmaktadır.

Eski TC Kimlik Kartlarında nüfus cüzdanı seri no vardı. Ancak yeni T.C. Kimlik kartında Nüfus Cüzdanı seri no yok. Onun Yerine Kimlik Kartı Seri No mevcut. Bazı internet uygulamalarında giriş için T.C. Nüfus cüzdanı seri no istenmekte bu durumda eski seri no geçerli olur mu?

Eski kimliklerde yer alan “medeni hal, kan grubu, din, bağlı bulunduğu il-ilçe, doğum yeri, veriliş nedeni, aile sıra no” gibi gibi bilgiler bunlarda yer almıyor. Bunlarda ön kısımdaki bilgiler bölümünde sadece TC no, cinsiyet, ad-soyad, son geçerlilik tarihi, doğum tarihi, seri numarası, uyruk ve imza yer alıyor.

Eski Nüfus Cüzdanı Seri No:

Eski Nüfus Cüzdanı Seri No Yerine & Yeni Kimliklerde Seri No

Yeni Kimlik Kartı Seri No:

Yeni kimliklerde seri no nerede, yeni kimlikte cüzdan no nerde yazar, yeni kimlik seri no nerede, yeni kimlikte seri no nerde yazar, nüfus cüzdanı seri no bilgileri öğrenme, yeni kimlikte cilt no nerde yazar, yeni kimlik seri no nasıl bulunur, yeni kimliklerde cüzdan no nerede

 Eski Nüfus Cüzdanlarının Ön Sayfasında Nüfus Cüzdanı Seri No var idi.

Ancak eski alışmış olduğumuz, yıllardır kullandığımız nüfus cüzdanları iki yıl sonra tamamen kalkacak. Yeni Kimlik Kartını kullanmaya başladık. Yeni kimlik kartları ile eski kimlik kartları arasında bazı farklılıklar var. Eski kimliklerde yer alan T.C. kimlik numarası, isim, soyisim, adı, doğum tarihi, baba adı, anne adı, seri no gibi çeşitli bilgiler yeni çipli kimlik kartlarında da yer alıyor. Yeni TC Kimlik Kartlarında seri no nerede yazıyor? Yeni Kimliklerde Nüfus cüzdanı seri no nasıl öğrenilir?

Yeni Kimlik Kartlarında Nüfus cüzdanı  seri no nedir, nerede yazar? Nasıl Bulurum?  Çipli TC Kimlik Kartı Seri No

Yeni Kimlik Kartlarında Seri No bir harf iki rakam ve tekrar bir harf beş rakamdan oluşmaktadır. Bu numara sahte kimlik düzenlenmesinin önlenmesi ve tespiti için önem arz etmektedir . Seri numarası ve seri no sahte kimliklerin ayırt edilmesinde kullanılan en önemli belirleyicilerdendir. Yeni çipli kimliklerde ise sıra numarası ve seri no fotoğrafın yan tarafına ve doğum tarihinin hemen altına alınmıştır.Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bu numaralar ön yüzde yazar?

YENİ KİMLİKLERDE AİLE SIRA NO-CİLT NO -BİREY NO YOK

Nüfus Kaydındaki Aile Sıra No: Cilt No ve Birey Sıra No öğrenmek için e-Devletin aşağıdaki linkini kullanabilirsiniz

Ancak yeni kimlik kartlarında bulunmayan bu bilgileri e-Devlet Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Sayfasından öğrenebilirsiniz.

e-DEVLET SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

e-Devletten öğrenebileceğiniz bilgiler.

Konya ‘da yaşayan Aytül Hanım telefon hattı almak istediğini bunun için bir telefon şirketine müracaat ettiğini bildirdi. Müracaat için yaşadığı ilçedeki telefon şubesine gidince yeni T.C. kimlik kartının fotokopisi çekildi ancak Nüfus Cüzdanı seri no olmadığı için bu bilginin de girilmesi gerektiği söylendi. O an işlemlerinin yapılamayacağını düşünüp sıkıntıya giren Aytül hanım yeni kimlik kartının üzerinde yer alan seri no bilgisinin geçerli olduğunu, eski nüfus cüzdanı seri no geçerli olmadığını öğrendi.

Yeni kimlik kartlarının ebatları eski nüfus cüzdanına göre küçük olması nedeniyle kimlik kartı üzerine bazı bilgiler yazılmayıp, çipte yer almaktadır.

Çipte bulunan bilgiler “önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı olduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi” şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca eski nüfus cüzdanlarını olmayıp yeni kimlik kartlarında yer alan bilgiler de bulunmaktadır. Bu bilgiler “geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza”

(Visited 8.760 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir