YÖK Denklik Sınavları İle İlgili Yeni Çalışma Başlattı

YÖK Denklik Sınavları İle İlgili yeni Çalışma Başlattı
YÖK’TE “DENKLİK ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yükseköğretim Kurulu tarafından, tanıma ve denklik süreçlerinde yapılan iyileştirmelerin paylaşılması amacıyla Denklik Komisyonu Üyeleri ve Bilim Alanı Danışma Komisyonlarında görev alan akademisyenlerin katılımıyla “Denklik Çalıştayı” düzenlendi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımıyla düzenlenen toplantıya YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu ile YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Prof. Dr. Rahmi Er, Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Ömer Açıkgöz’ün yanı sıra YÖK Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığının çalışanları katıldı.

Tanıma ve denklik süreçleri ile Lizbon Sözleşmesi ve hukuki süreçler konularının ele alındığı toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi.

YÖK Başkanı Saraç’ın konuşmasının ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan yaşanan sorunları dile getirirken, son yıllarda yapılan iyileştirmelerden ve devam eden süreçlerden bahsetti. Tufan konuşmasında yazılı seviye tespit sınavlarının yanı sıra tıp alanı için yapılandırılmış klinik sınavları ve yurtdışı muadil sınavları da seçenek olarak getirdiklerini, diğer alanlarda ise sözlü ve pratik aşamaları içeren ilmi hüviyet tespiti sınavlarını başlattıklarını, böylece uygulamaya yönelik alanlarda kişilerin diploma alanlarındaki kazanım ve yeterliklerinin daha net değerlendirilebileceğini belirtti. Yakın zamanda ilmi hüviyet tespiti sınavları için kılavuzun yayınlanacağını söyledi. Yazılı seviye tespit sınavlarında başvuru sahiplerinden gelen şikayetler doğrultusunda sorulan sorular ile ilgili değerlendirme yaptıkları ve bundan sonraki sınavlarda yapılan tespitlerin göz önünde bulundurulacağını açıkladı.

Bilim Alanı Danışma Komisyonları

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, özellikle meslek icrasına izin veren alanlarda Bilim Alanı Danışma Komisyonları oluşturduklarını ve görüşlerin hazırlanan yönergeler doğrultusunda uluslararası kriterler ve ülkemizde yapılan uygulamalarla uyumlu bir şekilde denklik süreçlerinin yürütüldüğünü belirtti. Son yıllarda yapılan çalışmalar, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ve başvuru sahiplerinden gelen öneriler ve uluslararası normlar da gözetilerek çalıştay sonrası yönergelerin son halini alacağını ve ilgili Kurumlarla paylaşılacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından “Tanıma ve Denklik Süreçleri” ve “Lizbon Sözleşmesi ve Hukuki Süreçler” başlıklı iki ayrı oturum düzenlendi.

Çalıştayın birinci oturumunda “Tanıma Süreci”, “Denklik Süreci” ve “Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi” başlıklarında sunum yapılırken, ikinci oturumda ise “Lizbon Sözleşmesi”, “Örneklerle Denklik Dosyaları” ve “Denklik Yönetmelik Süreçleri” başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen oturumların ardından, Türkiye’den çeşitli üniversitelerden alanında yetkin bilim insanlarından oluşan Bilim Alanı Danışma Komisyonlarının oluşturuldukları yönergelerin değerlendirilmesi için grup çalışmalarına geçildi.

Yönerge çalışmalarının tamamlanması sonrasında çalıştayın kapanış kısmında soru-cevap bölümü gerçekleştirildi.

Soru-cevap bölümünde, YÖK Üyeleri ile bilim alanı danışma komisyonlarında yer alan üyeler arasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

(Visited 166 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir