Yükseköğrenim Kurumları Sınavı Başvuru Tarihi Ne Zaman? YKS 2018 Başvuruları

Yükseköğrenim Kurumları Sınavı Başvuru Tarihi Ne Zaman? YKS (YOKS) 2018 Başvuru. Yeni Üniversite Giriş Sınavı Yükseköğrenim Kurumları Sınavı  (YKS 2018) Başvuruları hangi tarihte başlar.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖzerYükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, “Sınava başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018.” dedi.

İlk defa önümüzdeki yıl uygulanacak olan YKS Başvuru işlemlerinin detaylarını ve kesin başvuru tarihini ÖSYM  aylarda duyuracaktır.

2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmesi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır. Sistemin genel adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme
Sistemi’dir (ÖSYS). Bu sistem içinde Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) , 2547 sayılı
Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesi kapsamında Yükseköğretim Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda
uygulanacaktır.

YKS önümüzdeki Yıl Haziran ayında yapılacaktır.

Geçtiğimiz yıl yapılan LYS esas alınırsa başvuruların başlama zamanı geçen yıl LYS başlama zamanına yakın tarihlerde olabilir.

Tahminimiz 2018-2019 YKS Başvuruları 2018 Mart ayında başlayacak

Geçen yıl LYS Başvuruları  ne zaman başlamıştı.

 

ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

DUYURU
(4 Nisan 2017)

2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) Başvuruları

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Merkezimiz tarafından yapılan 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

LYS’ler 81 il merkezi ile Lefkoşa’ya ek olarak; Ek’te yer alan ilçeler (LYS’ lerin 81 il merkezi ve Lefkoşa’ya ek olarak yapılacağı ilçe sınav merkezleri listesi)

birden fazla oturumda yapılabilecektir.

Başvuru tarihleri ve ödeme işlemleri:

LYS’lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS’lere başvuru yapmak isteyenlerin, 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir.  LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır.  Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan 2017 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

(Visited 407 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir